Randevu HatırlatmaUygulaması

Hastanenizin randevu kayıplarına artık son vermek istiyorsanız; Tek yapmanız gereken SYS’nin randevu hatırlatma sistemine sahip olmak!
viases-saglik
SYS Randevu Hatırlatma Sistemi, randevu tarihi önceden belirlenmiş olan hastalarınıza randevularını hatırlatmak ve teyid etmek için uygulanmaktadır. Sistem, önceden randevu almış hastayı kayıtlı telefon numarasından otomatik olarak arar. Hastaya randevu gününü, saatini, doktorun adını okur ve randevusunu teyid etmesini ister, ayrıca hastaya bu tarih ve saatteki randevusunu iptal etme seçeneği de sunar. (HBYS) Hastane otomasyon sistemi ile entegre olarak yeni randevu verilir. Bu sayede randevu kaybı yaşanmaz. Bu aramalar ayrı gruplara değişik zamanlarda farklı senaryolar ile yapılabilecektir.

HBYS Otomasyon Sistemi ile Entegre

Harcanan Zamanı ve Maliyeti Düşürür

Günlük, Haftalık ve Aylık Alınabilen Raporlar

Viases Dialer Sistemi kurulmadan önce her hekim için ayrı ayrı agentlarınızı görevlendirerek manuel olarak hastalarınızı arayarak canlı olarak teyit ediyorken,Bu sistem ile artık tüm hekimleriniz için randevu aramalarını manuel aramaya kıyasla daha kısa zaman ve maliyet avantajı elde ediyoruz.Bu sistem ile almış olduğumuz raporlara baktığımızda günlük ortalama iptal edilen 100 randevunun dönüşümü ile bize ciddi bir katma değer sağladığını gördük Mesela; günlük 1000 randevu alındığını düşünürsek %10 oranında iptal olan randevular yerine Dialer aramaları ile iptal edilen 100 hastasının yerine başka hastalarına da hizmet verdiğimizi söyleyebiliriz. (yüzdeler yaklaşıktır)

SYS’nin Müşteri memnuniyeti  ve anket aramaları modülü ile tüm soruların cevaplarını günlük haftalık ve aylık alınabilen raporlar sayesinde ulaşmanız mümkün.

Hasta Memnuniyeti AramalarıIVR Anket Modülü

Anket modülü ile gelen çağrılarda müşteri memnuniyetini ölçümlemek için çağrıyı sonlandırmadan müşteri ile IVR üzerinden Anket yapabilir ve sonuçlarını raporlardan alabilirsiniz. Yada görüşme sonrası müşteriler aranarak aldıkları hizmet ile ilgili yada istenilen bir durum ile ilgili memnuniyetini sistem üzerinden ölçümleyebilirsiniz.

Memnuniyet Anketi Yapabilirsiniz

Sonuçları Raporlayabilirsiniz

Memnuniyeti Ölçebilirisiniz